V HLEDIŠTI BYL KLID
Zbrojovka – Chomutov 2:1 (listopad 1991)
Po bouřlivých událostech v hledištích našich fotbalových stadionů v minulých kolech, přistupovali funkcionáři s obavami k nedělnímu utkání Zbrojovky Boby s Chomutovem. Brněnští fandové v minulém kole „úřadovali“ ve Slušovicích a tak není divu, že byly obavy z jejich nedělního vystoupení. V hledišti byl však klid. Většinu utkání povzbuzovali fanoušci domácí fotbalisty, až na sporadické výjimky, slušně. Ve druhé půli, kdy jim zřejmě došel repertoár či zklamaly hlasivky, se v hledišti objevila dýmovnice a zarachotil nějaký ten dělobuch. To bylo ze strany fanoušků naštěstí vše. Zvýšená pozornost pořadatelské služby se tedy vyplatila, svou roli sehráli i „černí šerifové“ se služebními psy. Věříme, že na stadiónu za Lužánkami, a nejen tam, se bude nadále povzbuzovat slušně, bez výtržností a rvaček.
PRO SILNÉ NERVY
Slušovice – Zbrojovka 1:2 (listopad 1991)
Výtržníci, kteří se vydávají za fanoušky zbrojováckých fotbalistů, se ve Slušovicích opět vyznamenali! Před utkáním dali o sobě vědět v místních hospodách, na zápas přišli v bojové náladě a už v úvodu jej musel rozhodčí přerušit, když jeden z domácích hráčů zůstal ležet na trávníku po zásahu předmětem, vrženým z houfu brněnských návštěvníků. Slova zbrojováckého kapitána Michala je na chvilku uklidnila, ale brzy opět začaly přes bariéru létat dělobuchy a vulgárnosti a hrazení nebylo překážkou ani osobním „návštěvám“ hřiště. O přestávce se skupina přesunula ke stánku s občerstvením obnovit hladinu alkoholu v krvi a vyhledávat příležitosti ke slovním i ručním výměnám názorů s domácími fanoušky. Kdo se na Brňany škaredě podíval, velice riskoval…Zlá atmosféra vyvrcholila ve chvíli, kdy rozhodčí odpískal penaltu za zákrok na Hekerleho. Někteří domácí příznivci reklamovali, že postranní sudí Drozdy předtím zvedl praporek na znamení ofsajdu - dva z nich ho o tom přesvědčovali i ručně – a do sporu samozřejmě významně zasáhla i brněnská část publika. Zápas byl asi na 12 minut přerušen, rozhodčí se radili v šatně a když se vrátili na hřiště, penalta se kopala, hosté z ní vyrovnali a nakonec vyhráli. Po zápase se „hustá atmosféra“ přesunula i do zákulisí, k nepříčetným divákům se připojili i domácí funkcionáři…
Je zřejmé, že prostředí, které nemá nic společného se sportem, vytvořili především brněnští výtržníci, nelze však nevidět, že měli zdatné pomocníky. Jednak v policistech, kteří se v prvním poločase většinou úspěšně skrývali a teprve po přestávce alespoň v náznacích ukázali, že obušky nenosí jen pro parádu, jednak v pořadatelích. Ti si výtržníků příliš nevšímali, jejich pozornost a nakonec zloba se obracela hlavně proti novinářům. Jakoby právě oni z poslední řady na tribuně, tahali za provázky nechutného dění na hřišti a v ochozech…
O utkání se jistě bude mluvit u zeleného stolu. A také na schůzi výboru FC Zbrojovka Boby, protože „fanoušci“, o nichž byla řeč, dělají klubu a Brnu stále větší ostudu. Už ve Slušovicích se prý zbrojováčtí funkcionáři dohodli na opatřeních, která by měla jejich výstřelkům zabránit. Uvidíme…
UDĚLALI BRNU OSTUDU
Liberec – Zbrojovka 0:7 (říjen 1991)
Zápas 1. ČMFL Liberec – Zbrojovka Brno začal dříve, než se ozvala píšťalka rozhodčího Petříka. Pořadatelé totiž brzy zjistili, že do hlediště přišla početná skupina příznivců Zbrojovky, z nichž většina už v silně povznesené náladě. Organizátoři proto ihned požádali o posílení policejní služby. Zápas pak sám měl hladký průběh s nečekaně vysokou výhrou Brna 7:0. Jen sem a tam se z hlediště ozývaly dělobuchy, hlavně při vstřelení branek. Radost z vysokého vítězství dodala některým příznivcům Zbrojovky a hlavně vlajkonošům notnou dávku nejen radosti, ale i sebevědomí, které si ještě posílili u stánků při odchodu ze hřiště k autobusu, který zaparkoval hned u výjezdu na hlavní silnici. S diváky opouštěl hřiště i známý bývalý liberecký fotbalista Václav Zeman, který toho pro kopanou pod Ještědem hodně udělal a nedávno oslavil životní sedmdesátku. Když však došel na úroveň brněnského autobusu, uviděl, jak z nedaleké zastávky autobusů si brněnští vlajkonoši v početní převaze vypořádávají účty s místním mladíkem a ač zde bylo hodně lidí, nikoho doslovná rvačka nevzrušovala, až do doby, kdy přišel sám pak Zeman. Vyzval chlapce, aby toho nechali a raději se radovali z vítězství. Rvačka sice hned přestala, ale její aktéři, brněnští vlajkonoši se vrhli hned na samotného pana Zemana. Ranou jej svalili na zem a pak kopali až zůstal nehybně ležet. Brzy se dostavila hlídka policie, pan Zeman byl převezen na lékařskou pohotovostní službu k ošetření. Zde se zjistilo, že značně oteklý loket je naštěstí jen naražený a ne zlomený. Počínání brněnských vlajkonošů bylo na místě, hlavně dospělými diváky z Brna, ale i samotným soukromým majitelem autobusu, který je do Liberce k zápasu přivezl, odsouzeno. Ale jak by asi vše dopadlo, kdyby Brno prohrálo…!
VAROVÁNÍ Z LAA
Laa – FC Zbrojovka 1:8 (červenec 1991)
Přátelský zápas fotbalistů Zbrojovky Boby Brno v rakouském Laa znamenal kromě vysokého vítězství pro brněnské funkcionáře i výstražné varování. Brněnské fotbalisty totiž přijela povzbudit skupinka mladých vlajkonošů, na níž byli již z dálky patrno posílení alkoholem. A tomu také odpovídalo jejich chování v průběhu utkání: kromě hulákání se střídavě potáceli po atletické dráze, kde se vyvalovali na rozložené klubové vlajce. Opodál sedící předseda Rostislav Václavíček a vedoucí výpravy Karel Jarůšek jen udiveně kroutili hlavami a za chování svých příznivců“ se očividně styděli. Proto také autobus s brněnskými fotbalisty při zpáteční cestě minul bez povšimnutí postupně roztroušené stopující fanoušky. A brněnští funkcionáři se budou muset i v 1.NFL po tomto varování připravit na zostřenou pořadatelskou službu v hledišti.
Předávali žezlo vstoje
20.6.1978 Zbrojovka Brno - Dukla Praha 0:1 (40.000 diváků)
Hrálo se to na San Siro, nebo ve Wembley? Ne, za Lužánkami v Brně. Vyprodaný stadion, příslušníci VB v bílých přilbách kolem hrací plochy, hudba, les vlajek, nadšení. Dokonce argentinské konfety. A kytice. To všechno v úvodu, kdy ochozy skandovaly, střídavě Zbrojovka a Masopust. Tedy to, co mělo rozhodnout zápas, bylo už rozhodnuto – a oslavy byly už před zahájením. Pak ubylo posledních 90 minut této ligy, nejslavnější ligy za 65 let brněnského fotbalu, jenže Dukla tu předávala žezlo a nemínila tak učinit slavnostně pro ochozy. Hrála lépe než v zápasech, které ji stály titul. Byla celkově lepší, rozvážnější i klidnější. Zbrojovka chtěla ztvrdit dílo – ale to pak obyčejně nevychází. Marně hledal jeden druhého, marně nepokoušeli o kombinaci naslepo, ve 31. minutě napálil Janečka do břevna, v 63. minutě se dostal Jarůšek do mlýnice v trestném území, byla to penalta , ale král Kroupa nechtěl, ale nutilo ho mužstvo. Dal do tyče. A za chvíli rozhodl z nevinné akce Pelc, snad právě proto on, protože je střelcem jara. Na závěr se tleskalo, hráči Zbrojovky dostali kytice, i trenér, ale málem jim vadly v rukou. Držel ji i Klimeš, který se loučil po sedmi letech a hrál posledních 15 minut. Utkání dobré úrovně skončilo první ztrátou Brna doma – a ve městě byl pak větší klid.